Boian Maga

 Антонина Георгиева - Dragasevic - шахматна академия - мо. тел. 0755 499 0940
 Международен майстор по шах, заслужил майстор на спорта, завършва икономически универистет във Варна, магистратура по икономика в Белград. Дипломиран шахматен треньор.
 Четирикратна шампионка на България за жени
 Четирикратна шампионка на България за девойки.
  Носителка  на бронзов медал от  Шахматната Олимпияда в Меделин, Колумбия.
  Балканска шампионка и победителка на много Международни турнири.
  В списъка  е на 100те най-добри български  шахматисти за всички времена


Нещо  за шахмата


 Индийският шах(цар) решил да награди изобретателя на шаха. Попитал го, какво желае за награда. Чудакът поискал следното: Върху шахматната дъска шахът(царя) да нареди житни зърна, като върху първото квадратче да сложи едно зрънце, върху второто 2, върху третото 4, върху четвъртото 8, върху петото 16 и т.н.
 Шахът(царят)  се зарадвал, като помислил, че ще трябва да даде на гениалния си поданик няколко шепи зърна и така евтино ще му излезе новата придобивка. Поканил го на купичка чай, а на придворните математици възложил да пресметнат каква е крайната бройка на зърната. Нощта не стигнала, нито пък следващия ден.
 И когато сметката била направена, оказало се, че шахът(царя) ще бъде разорен, а поданиците му ще умрат от глад. Цифрата била 18 квинтилиона, 446 квадрилиона, 744 трилиона, 73 билиона, 709 милиона, 551 хилади , 615.
  Тези зърна могат да  покрият с тънък пласт цялата земя!!!
 Шахмата подобно на музиката и любовта притежава силата да прави хората щастливи.
А колко са квадратите и как се играе върху тях тази необикновена игра можеш да научиш, като се запишеш в нашата Шахматна академия.


 Известният руски шахматен тренъор и педагог- В.Пожарски  казва: ‘’Шахмата учи децата да мислят’’. Мозъкът  работи не само за запомняне и възпроизвеждане на информация, но и за търсене на оригинални идеи и нестандартни решения за постигане на желания резултат.
 Шахът  възпитава самообладание, развива способност за съсредоточаване и също контролиране на своите действия.
 Шахът щедро дърява с успех,упоение в борбата,но също изисква мобилизация, концентрация, издржливост,  да се препознава лъжата и истината, да се отнасяме критически не само към съперника, но и към себе си.
 Малко история:
 Родина на шаха е Индия. Шахмата прониква в Европа едва през 14–15 век през Испания и Италия .  У нас са открити костни фигури на тази игра, датирани към 9–10 век, което води до
предположението, че шахмата е пренесен  по нашите земи  вероятно от прабългарите.
 България е дала на света 5 Световни шампиона по шах!
 Носители на корони: при мъжете- Веселин Топалов
при жените - Антоанета Стефанова
Световен сампион  за ветерани - Любчо Спасов
Световен шампион за глухи - Веселин Георгиеви
Световен шампион за шахматна композиция - Петко Петков

  След тези невероятни успехи  на българските шахматисти президентът на Световната федерация по шахмат Кирсам Илюмзимов изяви: "България е най-умната страна в света! "